Technická podpora > Znalostní báze FAQ > E-MAIL CONTROL Prosíme o Přihlášení nebo Vytvoření Registrace

<< Zpět

 » ADDING A MAILING LIST

A mailing list is a list of e-mail addresses. When you send an e-mail to the list, it will be automatically forwarded to everyone on it. This makes sending multiple e-mails simple. To add a mailing list to your domain follow these step-by-step instructions below:

1. Go to e-mail control and click on the lists option for the domain you would like to make a mailing list for.

2. Now in the lists section click on add a list.

3. Then enter the name of the mailing list that you would like, this is going to be the alias of the e-mail address you will e-mail to send a message to all your subscribers on the list.

Then that's it the mailing list is set up on the control panel and all you need to do now is set up a subscription box on your web site so people can subscribe to the list. You can also add and delete subscribers manually by clicking on manage.

Please note that once added it take up to 30 minutes for our servers to recognise your new mailing list.

To send out a mailing list, simply send an E-mail to the list address.

Pomohla vám tato odpověď?

Přidat k oblíbeným
Tisknout tento odstavec


Jazyk:
Zákaznický komentář
"Velmi dobré služby a za cenu, kde jinde máme jen základ. Navíc softwarová technická podpora pro náš internetový obchod"
Patrik Bartos - www.e-povleceni.com
Why choose imakDynamic? 300GB CentOS Linux hosting na disku, 3000GB přenos dat, PHP, CGI, MySQL, neomezený email a ftp, control panel za cenu 45 Kč + 14 dní FREE TRIAL, 100 domén v jednom účtě.
Press releases
Investice do obecného řešení rozhraní pro přenos dat mezi IShopem a účetním resp. skladovým systémem lze zúročit i ve studijním systému.
Dr. Jana Kohoutková, Masarykova univerzita
© 2009 imakDynamic Ltd. Všechna práva vyhrazena. |  Powered by imakDynamic.com